Igår var vi på barndop, det var min brors barn som döptes. Dopklänningen har använts i tre generationer. Min mamma var först ut så dopklänningen är från 1951. Igår var det åttonde gången den användes och den är i så gott skick så den kan nog användas av kommande generationer också.
j
jNu ska den få hänga någonstans hos mig
Nu ska den få hänga någonstans i vårat hus i väntan på framtida uppdrag. Jag tycker att den är alldeles underbart vacker och vill ha den framme så man kan njuta av den varje dag.
h
Ha en bra vecka! Kramar Marie
30 kommentarer:
Hej Marie!
Klart att den ska hänga framme. Synd och skam att förvara den i en låda i vänta på nästa uppdrag.
Grattis till dina nya fina kuddar!
kram Ingrid
så vakker den var! Det er så koslig med slike vakre ting som kan gå i arv til andre generasjoner!
Ja det var verkligen en vacker klänning! Kul att den kan få följa med generation efter generation!
Den var verkligen fin. Snygga krokar också.
Kram
Det är känsla det... dopklänning i flera generationer...
Hei Marie!
Vi har vært på hytta fra fredag, derfor har jeg gått glipp av det forrige innlegget ditt. Putene du har kjøpt var virkelig fine, flotte motiver på de.
Dåpskjolen du viser i dag er jo virkelig et nydelig arvestykke. Vi har også en dåpskjole som flere i familien er blitt døpt i. Det er min mormor som har heklet den.
Nydelige ting som hang på knaggene, flott den lenka med gamle bilder. Likte også veldig godt knaggene i seg selv. Så stilige!
Åh, vilken fin klänning - det förstår jag att du låter den hänga framme!!! Min dopklänning sydde min moster till sin förste son -67, därefter har hans syster, min bror & jag haft den. Sen har våra barn (mina 2 kusiner & jag har 6 barn sammanlagt) haft den, allas namn står broderade i klänningens nederkant. Önskar att den fick hänga så fint hos dig, men den finns i förvar hos moster.... Ha en riktigt skön kväll! Kram Sara
Åhh så fin..helt underbar,du gör helt rätt att ha den framme.
Jag tycker såå mycket om din sida tack för allt du visar,är här inneflera ggr om dagen..
kraam
Vad härligt det låter att ha en dopklänning som går i arv på det viset...den ser fantastiskt söt ut
Kram från Malin
Javisst är den underbar. Som jag tidigare visat sa har även vi vår dotters dopklännning hängandes i sovrummet , tror du de blir fula av det. Vår liksom er är jättegammal , den gjordes först till min mans farfars mor.
Kramar från en som har lyckan att få vara ledig en vecka till.
Det var verkligen en fin klänning...önskar att vi också hade en sån fin om man kunde ha framme hemma. Men den vi hade till våra barn ska mannen syster och bror också ha.
Kram!
Underbar klänning som absolut bör njutas av oxå andra dagar än festdagar! Har oxå barnens dopklänning hängandes framme...den är då inte alls lika gammal som din, men ett fint ´smycke´ som jag gärna har framme.
Underbara knaggar du har!
Ha en bra vecka! kram/milly
Jag förstår att du vill ha dopklänningen framme hela tiden. Den är jättevacker. Jag kikade runt lite i din blogg och hittade er lekstuga, den var jättefin både inne och ute. Jag kan tänka mig att det blir många timmars lek därinne.
Karin
Ojj så vacker dopklänning..den ska hänga framme så där fint..vilka fina krokar och pynt du har..verkligen vackert..jag ska försöka hitta en gammal dopklänning och hänga så där som du...härmas lite..fniss...Kram Anette
Åh så tjusigt. Vi har två stycken dopklänningar som har gått i arv mellan oss. Har faktistk fotat dem, så jag får lägga ut den på bloggen en annan gång. Fin idé att brodera in namnen, men så har vi inte gjort tyvärr. Ha en bra dag! kram.
Vilken vacker dpoklänning och så bra den passade där på krokarna, så himla snyggt, är det i din hall el sovrum? Jättevackert! Mari.
Oj den dopklänningen var verkligen vacker! Och vilka tjusiga krokar du hade! Jätte fint!
Så himla fint att hänga dopklänningen på så fina krokar, tillsammans med de andra sakerna blir det nästan som en vacker tavla! Kul också när saker och ting går i arv!
Vad mysigt med barnadop och klänningar som används generation efter generation :D
Vilken fin klänning. Vi har en i vår släkt som också har gått i arv i 90 år. Den är helt underbar - men man vågar knappt röra den! Du gör rätt i att låta den hänga framme!
Den var verkligen underbar! Vad fint du har gjort med krokarna. Ser så inbjudande och inspirerande ut! Ha en bra kväll! KRAM
Hej Hej! den är ju helt underbar dopklänningen....
ha en fin vacka! kramar
Jag hittade också en dopklänning när jag röjde på vinden... efter min pappa. Kanske man skulle ha den hängande framme...
Helt ljuvlig var den du visade!
Kram
Oj vilken fin. Det är alltid roligt med lite historia. Kram
Gud så fiiint!
Har redan ringt till mamma och sagt åt henne att ta ner dopklänningen efter min farfar från vinden. Den har även mina barn döpts i och nu vill jag ha den hängande i sovrummet precis som du.
Kram Katarina
En fantastisk dåps kjøle. Skjønner godt at du vil ha den fremme. Alt for fin til å gjemme den bort. Ha en skjønn dag:O)
Så vacket förstår om du vill j
ha den framme ..och krokarna var oxå fina ..köpt var nånstans?..PIA
Vilken vacker dopklänning! ..och vilka fina krokar du har på väggen! Var har du hittat dom??
Betty: Tror inte att de tar skada av att hänga framme. Möjligtvis om de hänger så solen bleker.
Mari: på bilden hänger den i vår hall. Har inte riktigt bestämt var jag ska ha den än.
Pia: Krokarna köpte jag i Jönköping för flera år sedan. Men jag har sett sådana i jättemånga butiker, bl.a Bettys (Torpliv). Tror de kommer från House Doctor.
Signe: Se svaret ovan.
Jag har min dopklänning kvar, virkad av min farmor, eftersom hon dog när jag var tre så är den ett kärt minne. Men den höll på att gå åt skogen - vi höll på att flytta till ett nytt hus när jag var tonåring, och min pappa var less på att sortera, och började att kasta osorterat. Den första påsen han började med, blev lyckligtvis hejdad i tid - däri låg min dopklänning. Tänk om den hade blivit slängd!
Skicka en kommentar