| Helgen har innehållit en massa fixande med allt möjligt, härligt när man känner att man har fått mycket gjort. Inomhus går det inte att fota för tillfället, här är ett enda kaos med "loppissaker" överallt nu när loppisen närmar sig med stormsteg. Så det får bli utomhusfoton idag istället. Elsa och Vera älskar ju att greja i trädgården och för några veckor sedan fick de en massa blomsterlökar av en fin vän till mig. Så i lördags planterade de 200 lökar i en nygrävd rabatt intill lekstugan, nu får vi se hur slutresultatet blir! |
22 kommentarer:
Men vad härligt med en hel helg i trädgården..hos oss har vi snö ännu, så jag får vänta ett tag till med trädgårdsfix..
Kraaam Anette
hÄRLIGT MED TRDGÅRDSFIX=)
SÅ SÖTA TJEJER♥
HA EN BRA VECKA....
KRAM GABRIELLA
PST! GÅ GÄRNA IN OCH VAR MED PÅ MIN UTLOTTNING.....
Ja det lät verkligen härligt, här har det varit dåligt väder hela helgen. Önskar dig en fin start på veckan.
Kram Johanna
Hej
Önskar dig också en jättefin vecka!
Ser jättemysigt ut spännande att se när det börjar blomstra!!!
Varmaste kramar Tina
Härligt med fix i trädgården! Låter som att ni haft en väldigt skön helg! :)
Ha en skön måndag marie!
Kram amelie
So sweet! Greetings, Carmen
Nu börjar det så smått hända saker i trädgården, träden börjar skifta i grönt. Här brukar det mesta ha slagit ut och nästan alla träd och buskar brukar vara gröna till första maj. Så nu får det snabba på liksom hihi. Tror nog att du har två blivande trädgårdsdesigners där :)
Kram Liselott
Så koselig dere har hatt det i hagen! Ser at jentene koser seg. :)
God morgon !
Låter härligt ! :)
Fina bilder....tänk Att det är snart Loppis ;)
Ha en fin vecka ! Här har vi lite sjukstuga.
Nyss hemkommen från Danmark :)
Hälsa ! Kramar Sirpa
vad kul barnen ska ha haft det och vad roligt det kommer få när det börjar växa...spännande för dem! kramis semlan ps du missar väl inte min utlottning?! ds
Hei!
Dette hørtes herlig ut og herlige bilder:)
Ønsker deg en god uke!
Klem Merete
Härligt dina små trollar i full gång i trädgården.
Kan tänka mig att det är lite kaos där hemma hos er, jag måste ta mig idag i kragen att städa upp efter helgens fest.
Det ser ut som en bom har slagit in.
Lycka till med alla förberedelserna.
Kram Gerda
Hej,
så mysigt! Håller tummarna för att tjejerna skall få en toppenfin rabatt!
Kommande helg hoppas jag på att gräva ned lite plantor jag köpt och fylla en och annan kruka på landet.
Så härligt med loppis - blir garanterat succe. Vore roligt att vara med, men tyvärr så blir det lite långt att köra.
Önskar dig en fin vecka, kram Monica
Härliga bilder på planterande tjejer:))) kul att följa när det växer:))
Kram på dig och ha en härlig start på veckan:))
Kråke
Oj, vad flitiga ni varit!! :))
Låter som ni haft en härlig helg
Kram Tina
Så mysiga bilder när tjejerna planterar. Hoppas lökarna växer bra. Du får ha en fin dag.
Kramen
Elna
The **Girls** ~ Just Adorable!*!*!
Jeanine Burkhardt
Vilka fina barn du har! Det är ju små "Marier" - jättelika dig som jag minns dig när vi lärde känna varandra i /årsåldern! Hade varit skoj att komma på din loppis, men tyvärr är det ingen "stughelg" för oss då.
Kram från Helena
Så härligt att vara utomhus på våren. Nu märker man minsta lilla knopp och skirt grässtrå. Vackra bilder.
Mysigt att barnen hjälper till i trädgården och är intresserade.
Hoppas du har tid att titta in hos mig och lämna ett avtryck!
Kram Cattis
Hej hej!
Men å så mysigt!
Va duktiga de är raringarna..;)
Vi ses den 5:e...jag komemr då..;)
Kram Katarina
Hejsan hej!
Vilka goa blomsterflickor :-)
Tror att dom kommer att ha finaste lekstugan i Sverige ;-)
Visst är det härligt när barnen vill hjälpa till att plantera,våra fem små hjärtan vill dom med så nu blir det till att bygga vars en planteringslåda till dom :-)
Ha en underbar dag
Kram//Anja
Skicka en kommentar