
Här hemma händer det inte speciellt mycket på inredningsfronten just nu, är så mycket annat man vill lägga tiden på den här årstiden. Blommor pyntas det dock med dagligen, är ju så lätt nu när hela naturen står i full blom. Här det avskydda ogräset kirskål. Men i en vas på bordet blir det en vacker blomma i mina ögon (i rabatterna kan det dock kvitta). Vasen, som är en konserveringsburk, kommer från
Honning & Flora. Det vita fatet är en present från min vän
Randi och den loppisfyndade mjölsäcken fick jag av min mamma när hon kom hem från en resa till USA. Allt annat på bordet är loppisfynd, precis som det mesta i vårat hus.

Ha det bra!
Kram Marie
23 kommentarer:
Hej Marie!
Så vackert på ditt bord! Underbara saker som gör att det blir så personligt. Superinspirerande!
Hoppas du får en riktigt fin dag!
Kram Jenny
Hej Marie!
Så enkelt men ack så vackert..
Vilken ljuvlig burk..
Kram på dig
Ann-Catrin
Nydelige bilder,de caffe latte skålene dine er så vakre...
klemklem
Visst är kirskålen dekorativ, men kanske inte i rabatten! Så du har på ditt bord, och så härligt det är att kunna plocka in blommor nu!!
Ha en fin dag!
Kram
Lisa
Hej Marie
Så fint du har det på bordet, så hemtrevligt.
Har letat efter en mjölsäck i vild förtvivlan nästan :) hoppas komma över en snart.
Ha en fin dag.
Kram
Jessica
Hej vännen
så fin säcker är gulligt av din mamma...
hoppas Elsa känner sig bättre?
längtar!!
kram
sandra
Nämen såå fint..så fina saker du har Mari !! Gamla saker är så vackert...och du har ju öga för att komponera ihop det !!
Ha det gott
Kraaam Anette
Loppisfynd och omaka saker på ett frukostbord - kan det bli bättre! Numera köper jag knappt någonting nytt...
Så praktisk burk för några enstaka "blommor" hihi. Ljuvligt arangemang.
Kram Liselott.
Kirskålsblommor är verkligen vackra! Jag har gjort krans av dom nåt år! Så fin och praktisk vas oxå! Kram :)
Jättevackert stilleben du gjort. Ja visst är det underbart att man bara kan gå ut och plocka de mest fantastiska buketter nu?! Gratis och allt. Det känns för bra för att vara sant.
Ha en fin dag! Kram
Hej Marie!
Mysigt på bordet.Kirskålen är så fin när den blommar på rätt ställe.Men tyvärr trivs den ganska bra här.
Säcken och fatet och skålarna,ja allt är så vackert.
Ha en fortsatt bra dag!
kram Margareta
Ändå har du alltid så mycket fint att visa!
Just nu inte så varmt, men ändå fint ute. Hoppas på lite mer sommarvärme snart.
Kram Josefin
Hej Marie!
Så mycket fint du visar:)Gillar att allt är loppisfynd, så personligt och fint.
Ha en härlig dag.
Kram Kristina
Ack så vackert Marie!! Du kan du!!
Varmaste Kramarna Elin
Ha en bra avslutning på veckan.
Kram
Hanna
Enkelt och vackert! verkligen.
Så mycket fint det finns gratis nu i naturen...
Ha det alldeles underbart i denna ljuva sommartid!
Lena
Mmmmm så vackert Marie. De fyrkantiga faten är jag helt såld på :-) har ett par själv också, de är så himla charmiga. Underbar liten konserveringsburk, och mjölsäcken är superfin också. Ha en fin onsdag min vän. Kraaaam P
Verkligen personligt och hemtrevligt. Kram Johanna
Hallojsan goding!!
Helt underbara saker du har där på bordet..så enkelt men så snyggt med de vita blommorna i den speciella glasburken!!
Passa på att njuta av sommaren..det gör du helt rätt i!!
Kram Sanne
Ja tänk så vackert det kan vara med kirskål ! Så skirt !
Du har så mkt fina saker Marie .
Jättefina kaffeskålar !
Kramar // Susanne ♥
Inspirerande blogg, med
många vackra saker och bilder.
Trevlig helg.
Så fint du har det på bordet! Skirt o vackert.
Ha det så gott.
Kram Agnetha
Skicka en kommentar